Deregulering NGT's: een verraad aan boeren, consumenten en de wetenschap zelf
Ondanks de breed gedragen Europese campagne Verborgen ingrediënten en velen van jullie die zich hiervoor hebben ingezet, is de deregulering van NGT's (ggo's verkregen met nieuwe genomische technieken) volledig goedgekeurd. De rechtse meerderheid in het Europees Parlement stemde voor het afschaffen van de bestaande veiligheids- en transparantieregels voor NGT’s. Hiermee hebben zij boeren, consumenten en de wetenschap zelf verraden.
De stemming van vandaag betekent dat grote zaad- en pesticidenbedrijven zoals Bayer-Monsanto, BASF, Corteva, Syngenta en hun lobbygroepen, waaronder Euroseeds en Croplife EU, hun winsten kunnen vergroten en niet hoeven te garanderen dat hun producten veilig zijn. Dit zal leiden tot een toegenomen afhankelijkheid van boeren en veredelaars van deze enkele bedrijven (die grotendeels in Amerikaanse of Chinese handen zijn), wat een bedreiging vormt voor de voedselzekerheid. Nu al domineren deze multinationale zaadbedrijven 60% van de commerciële zaadmarkt, wat leidt tot een zeer zorgwekkende mate van afhankelijkheid.
Het wetsvoorstel had vanaf het begin geen wetenschappelijke basis en is gebaseerd op valse beloften van duurzaamheid. De EU zet een grote stap achteruit op het gebied van gezondheids- en milieubescherming door de meeste NGT-gewassen uit te sluiten van veiligheidstests en traceerbaarheidseisen
Nina Holland, onderzoeker en campagnevoerder bij Corporate Europe Observatory
Nina Holland: „Maandagavond ontkurkten lobbyisten voor biotechnologisch zaad, zoals Garlich von Essen van Euroseeds, al de champagneflessen in de Swan Bar van het Europees Parlement. Copa-Cogeca heeft op haar beurt de rechten van boeren op schandelijke wijze verraden door Europarlementariërs aan te bevelen tegen de patentwijzigingen te stemmen, ook al zullen boeren en veredelaars schade ondervinden van een golf van gepatenteerde gewassen."
Deze wet druist rechtstreeks in tegen de behoefte aan een eerlijkere, diversere en veerkrachtigere landbouw. Als consumenten willen weten wat er in hun voedsel zit, boeren willen steunen en schadelijke chemicaliën willen vermijden, is de enige optie om voor biologisch voedsel te kiezen.
Einde persbericht
Meer info over de impact van de NGT-versoepeling
Contact: Nina Holland, onderzoeker en campagnevoerder bij Corporate Europe Observatory
nina@corporateeurope.org; +32 466 294420
